Wycieczka do Lwowa

b_130_100_16777215_00_images_6_05.JPGZ okazji Dnia Edukacji Narodowej nauczyciele naszej szkoły w Częstochowie oraz trzej bracia wybrali się na wycieczkę do Lwowa. Od 9 do 10 października zwiedzaliśmy Żółkiew i Lwów. Dla braci jednak najcenniejszym wydarzeniem było dotarcie na ul. Popowicza 9 (dawniejszą Lelewela), gdzie mieściła się nasza szkoła – pierwsza na ziemiach polskich.

Uzyskawszy potrzebne informacje od pani przewodnik i z planem miasta wyruszyliśmy na poszukiwania. Nie wiedzieliśmy, co zastaniemy, ale chcieliśmy dotrzeć na miejsce, gdzie była szkoła. W sumie po ok. 15 minutach spacerkiem od katedry łacińskiej dotarliśmy do celu. Ku naszemu zdumieniu ukazała nam się fasada budynku dokładnie taka sama, jak ją zapamiętaliśmy ze zdjęć archiwalnych (brakowało jedynie figurki św. Józefa – patrona szkoły – nad portalem wejściowym). Okazało się, że mieści się tutaj wydział prawa. Dzięki życzliwości pani woźnej mogliśmy nie tylko wejść do środka, ale również do klas i auli (dawnej kaplicy). Zaskoczyło nas, że pani woźna wiedziała, iż kiedyś był to szkoła prowadzona przez „księży”. Całość sprawiała wrażenie, że jest dobrze utrzymana. Niedaleko szkoły znajduje się dawny kościół św. Mikołaja (dziś cerkiew), który był kościołem parafialnym lwowskich braci, gdzie duszpasterzował św. Zygmunt Gorazdowski.

Ostatnim lasaliańskim akcentem Lwowa był Cmentarz Łyczakowski, gdzie zatrzymaliśmy się na chwilę modlitwy przy grobie św. Zygmunta. Cały czas towarzyszyło nam nieodparte wrażenie, że chodzimy po tych samych ulicach i jesteśmy w tych miejscach, co nasi przedwojenni współbracia. Była to dla nas wielka radość i łaska.

 

gallery1 gallery1 gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1 gallery1