W kierunku procesu Br. Franciszka

b_130_100_16777215_00_images_foto_franciszek.jpgOd pewnego czasu nasza prowincja stara się o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Br. Franciszka Taranka, zmarłego w opinii świętości w Częstochowie 15 grudnia 1982 r. Rada Prowincji w styczniu 2009 r. jednomyślnie wyraziła zgodę na podjęcie odpowiednich kroków w tej sprawie.

 O tym zamiarze zostali powiadomieni: Ks. Abp Stanisław Nowak, Metropolita Częstochowski, Br. Álvaro Rodríguez Echeverría, Superior Generalny oraz Br. Rodolfo Meoli, Postulator Generalny naszego Zgromadzenia; wszyscy oni przychylnie ustosunkowali się do tego przedsięwzięcia. W kwietniu wydrukowano pierwsze obrazki Br. Taranka z modlitwą o łaski za jego przyczyną, która posiada zezwolenie Kurii Metropolitalnej.

Dnia 24 czerwca 2009 r. Br. Wizytator Wojciech Golonka zwrócił się do Ks. Arcybiskupa z prośbą o ustanowienie polskiej prowincji Braci Szkół Chrześcijańskich powodem sprawy (causae actor) beatyfikacji Br. Franciszka Taranka oraz przedstawił do aprobaty nominację br. Marka Urbaniaka z Kopca jako postulatora na szczeblu diecezjalnym. W odpowiedzi na to Ks. Arcybiskup 2 października wydał odpowiedni dekret i dokument aprobujący nominację postulatorską. Są to pierwsze formalne, choć jeszcze nieoficjalne, kroki zmierzające do otwarcia procesu.

Trwają dalsze prace nad zbieraniem dokumentów i pamiątek związanych z Br. Franciszkiem oraz poszukiwanie świadków jego życia. W najbliższym czasie ukaże się również folder zawierający szkic jego biografii ze zdjęciami, wybór myśli i wspomnień oraz modlitwę.

Zachęcamy do wzywania wstawiennictwa naszego świątobliwego Współbrata i zgłaszania wszelkich łask otrzymanych za jego wstawiennictwem. Polecamy także modlitwom przygotowania do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego.