List do Noblistki

b_130_100_16777215_00_images_malala.jpgList Superiora Generalnego do Laureatki nagrody Nobla

 


Szanowna Malala Yousufzai
 
Bracia Szkół Chrześcijańskich wraz z przeszło 86 000 wychowawcami lasaliańskimi oraz milionem uczniów lasaliańskich którzy uczestniczą ,poprzez nasze wspólnoty, w dziele światowej edukacji, pragną pogratulować Tobie Pokojowej Nagrody Nobla 2014 roku.
W szczególny sposób łączymy się z naszymi wychowawcami i studentami czterech naszych wspólnot w Pakistanie. Wspólnoty te znajdują się w  Faisalabad, Karachi, Multan oraz Khushpur. W ich imieniu chcemy podziękować za bezcenne świadectwo Twojego życia.  Poruszyło nas twoje przesłanie wygłoszone do Narodów Zjednoczonych . Jest dla nas oczywiste, że kule talibów posłużyły jedynie wzmocnieniu twojego głosu, który miał dotrzeć do całego świata. Ludzie, którzy chcieli cię uciszyć, jedynie popchnęli cię do dołączenia się do obrony praw dzieci do edukacji na całym świecie. .
W twoich słowach i życiu oraz poprzez wybaczenie okazane swoim wrogom, nie tylko rozpoznajemy zdolnego ucznia, ale także wspaniałą osobę i mądrego nauczyciela. Przypominasz nas , że każdy nauczyciel musi słuchać swoich uczniów i uczyć się od nich. Zgadzamy się ze stwierdzeniem, że pióro jest silniejsze od miecza ,dlatego staramy się tak bardzo pomóc naszym uczniom, aby byli świadomymi i odpowiedzialnymi mężczyznami i kobietami, w solidarności ze swoimi braćmi i siostrami. Zgadzamy się także z tym, że  jedno dziecko,jeden nauczyciel, jedno pióro i książka mogą zmienić świat a edukacja jest jedynym rozwiązaniem. Tak, edukacja jest najważniejsza.
Wiemy także, że analfabetyzm jest jedną z najwyraźniejszych form ubóstwa i dlatego chcemy dołączyć się do Ciebie i ludzi dobrej woli, którzy toczą globalną walkę przeciwko analfabetyzmowi, ubóstwu i terroryzmowi. W 1990r. Instytut Braci Szkół Chrześcijańskich  otrzymał nagrodę UNESCO NOMA za dzieło, które czynimy w walce z analfabetyzmem. Wciąż jest wiele do zrobienia! Zgodnie z UNESCO, 75 milionów dzieci wciąż nie ma dostępu do edukacji. Przypomniałaś nam, że Islam uczy, że edukacja jest nie tylko prawem każdego dziecka, ale także jego obowiązkiem i odpowiedzialnością. . Biblia uczy, że Jezus szczególnie kochał dzieci i że cokolwiek robimy im, robimy także Jemu, dlatego staramy się widzieć każde dziecko jako brata i siostrę, którą Bóg powierzył naszej opiece. W imię litościwego i miłosiernego Boga, obiecujemy, że będziemy kontynuować obronę Praw Dziecka a w szczególności prawa do edukacji.
Przez ponad 300 lat nasz Instytut był oddany ludzkiej i chrześcijańskiej nauce dzieci i młodzieży . Zaszczepiamy naszym uczniom głęboki szacunek do ich kultury, wiary i wartości społecznych. Także zachęcamy ich do szanowania kultury, wiary i wartości społecznych innych ludzi.
Malala, dzielimy z Tobą marzenia i trwamy przy Tobie. Twoje przesłanie dało i odnowiło odwagę do gorliwego wypełniania naszej misji chrześcijańskiej edukacji.
Z szacunkiem
Brat Robert Schieler, FSC
Superior Generalny