Śp. br. Leszek Kozłowski

b_130_100_16777215_00_images_foto_leszek_kozlowski.jpgW piątek, 5 lutego b.r. w Częstochowie zmarł nagle br. Leszek Kozłowski ze wspólnoty św. Józefa. Zmarły pochodził z Bielawy, gdzie urodził się 7 listopada 1946 r. W 1974 r. wstąpił do Zakonu Franciszkanów Konwentualnych, ale opuścił go pięć lat później i wstąpił do Braci Szkolnych.

Ukończył kurs katechetyczny w 1981 r., a cztery lata potem złożył wieczysta profesję. Przez pewien przygotowywał się w Paryżu do działalności misyjnej i w 1988 r. wyjechał do Kamerunu.

Po powrocie do kraju całkowicie zaangażował się w pracę na rzecz „Biura Lasaliańskiego” – tłumaczył z języka francuskiego i drukował dla braci różne publikacje i dokumenty dotyczące Założyciela, zgromadzenia, powołania brackiego i lasaliańskiego. Z tej tematyki miewał także wykłady dla nowicjuszy i postulantów. Przetłumaczył wszystkie pisma św. Jana de La Salle oraz książkę „Chodź w mojej obecności”; był także członkiem komisji zajmującej się przekładem odnowionej Reguły FSC.

Pogrzeb miał miejsce 9 lutego na cmentarzu przy ul. Św. Rocha w Częstochowie. Mszy św. o godz. 10 przewodniczył ks. bp Antoni Długosz, członek afiliowany naszego zgromadzenia. W kazaniu podkreślił on wielkie ukochanie osoby i charyzmatu św. Jana de La Salle przez br. Leszka. Eucharystię celebrowali także dwaj księża kapelani z naszych wspólnot oraz ks. proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Częstochowie. Br. Wizytator pod koniec liturgii podziękował przybyłym oraz zwrócił uwagę, że Zmarły pozostaje z nami w swoich dziełach. Następnie trumnę przeniesiono z kościoła na cmentarz, gdzie po zakończeniu ceremonii spoczęła w zakonnym grobowcu. W ostatniej drodze śp. br. Leszka towarzyszyli mu przedstawiciele rodziny, współbracia z niemal wszystkich wspólnot w Polsce i ze Słowacji, nasi wychowankowie i uczniowie oraz znajomi.