100-lecie śmierci św. Michała Cordero

b_130_100_16777215_00_images_foto_michal_cordero.jpgW bieżącym roku Bracia Szkolni na całym świecie, a zwłaszcza z Ekwadoru i Hiszpanii, obchodzą jubileusz stulecia śmierci swojego świętego współbrata – Michała Febres Cordero.

 Ten „święty baranek” (hiszp. cordero - baranek) jest bodaj najwybitniejszym pod względem naukowym spośród lasaliańskich świętych. Autor podręczników i wierszy, członek ekwadorskiej akademii, a przy tym wszystkim człowiek pokory i modlitwy, całkowicie oddany swemu powołaniu. Jest trzecim świętym bratem naszego Instytutu, drugim w ogóle (a jedynym mężczyzną) kanonizowanym, który pochodzi z Ekwadoru. Jego relikwie odbierają wielką cześć w sanktuarium w Quito. Czczony jest jako patron edukacji, katechizacji i instytutów katechetycznych w Ekwadorze oraz patron poetów.

Doroczne liturgiczne wspomnienie przypada 9 lutego (dies natalis świętego, czyli narodziny dla nieba). W związku z rocznicą wspólnota formacyjna z Kopca postanowiła, iż dziewiątego każdego miesiąca specjalna dekoracja i nabożeństwo upamiętni ten jubileusz.

W języku polskim postać Świętego przybliża książka „Ukryta moc” oraz broszurka z serii „Twój patron”.