Konferencja Braci Wizytatorów

b_130_100_16777215_00_images_4_p183t731k11bvi47c1s7n1rst1d7s4.jpgBracia Wizytatorzy tytularni i pomocniczy Lasaliańskiego Regionu Europy i Morza Śródziemnego (RELEM) w dniach 11 – 15 stycznia mieli w Częstochowie swoją trzecią w historii konferencję. Z kolei przez 5 następnych dni odbyło się spotkanie wizytatorów z superiorem generalnym braci szkolnych, br. Álvaro Rodríguez Echeverría oraz radą generalną.

Każdy z ponad 50 uczestników konferencji otrzymał krótkie dossier (w jednym z języków obcych) na temat Polski oraz polskiej prowincji (historia, dziedzictwo kulturowe oraz podstawowe dane statystyczne). Wśród poruszanych zagadnień znalazły się: życie braci, misja edukacyjna, finanse, formacja nowicjacka, sytuacja zgromadzenia w Rumunii i Polsce, współpraca ze świeckimi. Sytuację pastoralną Kościoła w Polsce przedstawił ks. dr hab. Marian Duda, rektor Instytutu Teologicznego. Z braćmi wizytatorami spotkał się także ks. abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski.

gallery1 gallery1 gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1   

Bracia mieli okazję zwiedzić Wrocław, Kraków, Wieliczkę, były obóz koncentracyjny Auschwitz oraz jasnogórskie sanktuarium. Z apostolską działalnością polskiej prowincji bracia wizytatorzy zapoznali się odwiedzając wspólnoty w Zawadzkiem, gdzie zgromadzenie prowadzi DPS; w Uszycach, gdzie znajduje się Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy; oraz Szkołę Podstawową i Gimnazjum im. św. Jana de La Salle w Częstochowie, gdzie uczniowie przygotowali program artystyczny z piosenkami w różnych językach.

Goście byli pod wrażeniem szerokiej działalności braci szkolnych polskiej prowincji – szkoły różnego stopnia, domy pomocy społecznej, ośrodki wychowawcze, katechizacja w szkołach państwowych, warsztaty terapii zajęciowej, działalność w parafiach i na misjach. Z uznaniem wyrażali się o dobrej i religijnej atmosferze lasaliańskich dzieł w Polsce.

Podsumowując tegoroczne spotkanie Br. Superior Generalny w imieniu wszystkich uczestników podziękował polskim braciom za gościnę i prawdziwie braterskie przyjęcie oraz zaznaczył, iż polska prowincja jest nadzieją Regionu. Życzył także, aby misja lasaliańska w Polsce dalej pomyślnie się rozwijała i aby przybywało w niej naśladowców św. Jana de La Salle.

Wzmianki o konferencji znalazły się na internetowych stronach poświęconych życiu zakonnemu oraz związanych z Jasną Górą. „Niedziela” zamieściła wywiad z Br. Wizytatorem, Wojciechem Golonką.